Ptačí výlet v Praze Malešicích

Ptačí výlet v Praze Malešicích

Ptačí výlet nám dal spoustu zajímavých informací ohledně městského ptactva a zkušenost s čištěním ptačích budek.

Podzim, obzvlášť ten letošní, nedovoluje mnoho aktivit, a tak lidé o víkendu často odpočívají v pohodlí domova.

Velmi nás proto nadchla a překvapila akce Ptačí výlet, kterou pořádalo Ekocentrum Malešice. Tato organizace vybudovala v Malešicích například naučnou stezku. Tentokrát se jednalo o pomoc malým zpěvným ptákům, kteří každoročně hnízdí v Malešickém parku - konkrétně šlo o čištění a údržbu ptačích budek.

Naši malou výpravu o zhruba 15 lidech, včetně dětí, vedl pan Maršálek, vedoucí ekocentra. Jako odborný doprovod se k nám připojil i ornitolog Jan Grünwald, který nám během cesty říkal spoustu zajímavých informací.

Začali jsme se scházet ráno v 9 hodin a dostali jsme malé brožurky, díky kterým jsme mohli po cestě i během vlastních výletů poznávat ptáky, kteří obývají pražské parky. Bohužel jich v tomto období už moc potkat (slyšet) nelze. Právě proto jsme měli možnost jim nerušeně pomoci s úklidem jejich obydlí.

Když se nás sešlo tak akorát, vyrazili jsme za první budkou. Měli jsme s sebou žebřík, pár náhradních dřevobetonových budek, rukavice a jiné vybavení. Postupně jsme navštívili několik budek a každý, kdo chtěl, si vyzkoušel jak se taková budka čistí.

Dozvěděli jsme se, že každá správná budka musí být otevíratelná, protože si uvnitř ptáci každý rok staví stále nová hnízda a vrství na sebe stále více materiálu. Kdyby budka otevírat nešla nebo se nečistila, tak se časem naplní až po okraj a nebyla by dále pro ptáky obyvatelná. Právě tyto staré vrstvy mechu, trávy a peří jsme z budky pomocí špachtle vyndavali. Vyčistit jednu budku trvá přibližně půl minuty, takže to není žádná namáhavá činnost. Na materiál z ptačí budky se nedoporučuje sahat, protože obsahuje různé bakterie a s nimi i nemoci.

Na vhodných místech jsme také pověsili nové budky. I při těchto příležitostech jsme se dozvěděli zajímavé věci, například že se ptáci zabydlí v jakékoliv výšce, klidně i v úrovni očí, tudíž je jim jedno, jak vysoko se budka pověsí. Většinou jsme ale budky dávali na vyšší větve dál od kmenu, aby se k nim tak snadno nedostali lidé a jiní nepřátelé. Další zajímavost, kterou jsme se dozvěděli, byla, že známá pověra o stránkách zlodějkách je výmysl a straky nekradou, jak jsme se i my mylně domnívali.

Účast na této malé akci nám přinesla nejen dobrý pocit a nezapomenutelný zážitek, ale i množství nových poznatků, které můžeme využít třeba při sestavování vlastní budky na své zahrádce a pozorování jejích malých obyvatel.


Aduš | dne 12. 12. 2020

Poděl se s námi o své zážitky, napiš nám na info@kniha-vyzev.cz a zveřejníme i tvůj článek